Šaltmėtė
Šaltmėtė (lot. Mentha spicata)
Tai daugiametis apie 80–90 cm. Vaistažolinis augalas turintis daug šakniastiebių, lapai pailgos formos su trumpu koteliu, o žiedai rausvai violetinės spalvos. Žydėjimas liepos ir rugsėjo mėnesiais, sėklas subrandina spalio mėnesį. Kad ir augalas daugiametis, bet dėl derliaus gausos geriausiai atnaujinti kas tris metus. Dauginti galima tiek šakniastiebiais, tiek jų pačių subrandintomis sėklomis. Šalmėtės atsparios šalčiui bei grybelinėms ligoms. Šaltmėtė gali būti naudojama ne tik kaip vaistinis augalas, bet tinka kaip prieskonis paskaninti virtuvėje ruošiamus patiekalus.
Paplitimas: Šaltmėtė labiausiai paplitusi Centrinėje ir Vakarų Europoje, Viduržemio jūros šalyse. Lietuvoje šaltmėtė dažniausiai sutinkama darželiuose. Vaistažolė labiausiai mėgsta augti molingoje, drėgnesnėje vietoje ir humosingoje vietoje. Galimas sodinti šviesioje vietoje, bet puikiai auga ir pavėsyje.
Vaistinė žaliava: Džiovinimui geriausiai vaistažoles nuimti jų žydėjimo piko metu liepos – rugsėjo mėnesiais. Nupjovus palaikyti kelias dienas lauke, leisti apvysti. Po kelių dienų lapus ir žiedus atskirti nuo stiebo ir tada džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje.
Veikliosios medžiagos: Šaltmėtėje gausu eterinių aliejų (cineolio, linalolio, citralio, limoneno, karvono) bei rauginių ir karčiųjų medžiagų.
Gydomasis poveikis: Šaltmėtės veikliosios medžiagos skatina sutrikusį žarnyno ir skrandžio sutrikusią veiklą, mažina skausmus, gerina apetitą, tulžies išsiskyrimą. Mažina žarnyno ir skrandžio skausmu, palengvina dujų išsiskyrimą. Naudojamos norint pašalinti virškinimo sutrikimus, pilvo pūtimui, dirgliosios storosios žarnos sindromui gydyti, mažinti pilvo pūtimą, viduriavimą, pykinimą, vėmimą, gerinti sutrikusiam virškinimui. Tinka vartoti kaip antiseptinę priemonę malšinti skaudančią gerklę, skaudant dantims bei viršutinių kvėpavimo takų uždegimui gydyti. Vaistažolė naikina blogą burnos kvapą, bei lengvai balina dantis. Šaltmėtės dažnai naudojamos burnos skalavimo skysčio gamyboje, dantų pastos gamyboje, aptinkamos maisto produktuose, muile.
Kontraindikacijos:
- Nevartoti nėštumo ir kūdikio maitinimo metu.
Šalutinis poveikis:
- Perdozavus šaltmėčių arbatos gali sutrikti inkstų ir kepenų veikla.