Didžioji ugniažolė
Didžioji ugniažolė Chelidonium majus
Nuo 30 iki 100 cm daugiametis augalas, priklausantis Aguoniniai – Papaveraceae Juss šeimai.
Plačiai paplitusi visoje Lietuvoje, auga patvoriuose, atokiau nuo saulės, renkasi purias ir trąšias vietas. Ugniažolės šakniastiebis trumpas iš jo išauga keletas gan gausiai lapuoti ir retais plaukeliais apaugę stiebai, šaknys trumpos. Viršutiniai lapai lapai bekočiai ir tamsiai žali, o apatiniai melsvi ir kotuoti. Žydi gegužės – rugsėjo mėnesiais, žiedai geltoni ir susiskirstę po keletą. Vaisius panašus į ankštį 2- 5 cm ilgio ir 2 – 3 mm pločio, jo viduje juodos, pailgos sėklos. Palaužus augalą bet kurioje vietoje pasirodo geltonas skystis.
Žaliava: Ši vaistažolė renkama gegužės – birželio mėnesiais, žydėjimo metu, kai dar neturi subrendusių vaisių. Nupjovus žydinčias, maždaug 50 cm stiebų viršūnes, džiovinti svarbu gerai vėdinamoje patalpoje, kad nesupelytų. Sudžiovinta vaistažolė yra pilkai žalios spalvos. Galima naudoti ir ugniažolės šaknis, jas kasti rudenį arba pavasarį, jas taip pat reikia gerai išdžiovinti arba laikyti tamsioje vietoje ir naudoti ne džiovintas šviežias. Naudojamos taip pat kaip ir lapai.
Veikliosios medžiagos: Ugniažolėje gausu baltymų, organinių rūgščių (obuolių, gintaro, citrinos rūgščių), cheleritino, protopinas, provitamino A ir kt.
Gydomasis poveikis: Užpilas geriamas sergant tulžies pūslės ir akmenligės ligomis, pašalinti virškinamojo trakto spazmams, kepenų ligoms gydyti. Tinka kosuliui gydyti, laringitui, astmai, bronchitui, veikia raminančiai, nuskausminamai. Ugniažolė vartojama geltligei, podagrai, reumatui, žvynelinei, gimdos kaklelio vėžiui, grybelinėms ligoms, odos tuberkuliozei gydyti. Pasižymi antiseptinėmis savybėmis, todėl jų sultimis galima gydyti ir odos susirgimus. Naikina karpas, spuogus, mažina niežulį.
Kiti naudojimo būdai: Bitininkai naudoja gydyti bitėms, bei kenkėjams naikinti daržuose. Naikina veido šlakus, gydo spuogu, todėl naudojama ir kosmetikos gamybai.
Kontrarindikacijos: Naudojant ilgesnį laiką gali pakenkti kepenims ar pradėti erzinti gleivinę, bei odą.
Galimas šalutinis poveikis: Kadangi ugniažolė turi nuodingų savybių jo nepatariama naudoti vaikams, nėščioms, krūtimi maitinančioms. Nepatariama šios vaistažolės vartoti ant atvirų žaizdų.
Dėmesio: Augalas nuodingas. Dėl gydymo pasitarti su gydytoju.