Paprastasis putinas
Paprastasis putinas (lot. Viburnum opulus L.)
Paprastasis putinas dekoratyvus vaistinis augalas užaugantis iki 2 – 4 metrų aukščio. Naujos šakos geslvai rudos spalvos, o senosios pilkos, žievė pilkšvai rudos spalvos, kiek paeižėjusi.
Lapai gan stambūs apie 7-10 cm ilgio, kotuoti, dažniausiai triskiaučiai, dantyti, savo forma šiek tiek primena klevo lapus. Apatinė lapų pusė šviesiau žalia, o ties gyslomis šiek tiek pasipūkavę, viršutinė lapų pusė tamsiai žalios spalvos, prisilietus šalnai lapai parausta. Lapai auga poromis atsisukę vienas į kitą.
Žydi vėlyvą pavasarį – gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Išoriniai žiedai baltos spalvos, o vidiniai balkšvai rausvos, o kartais ir su žalsvu atspalviu, pats žiedynas apie 10-15 cm skersmens. Kraštiniai žiedai yra belyčiai tam, kad labiau pritrauktų vabzdžių dėmesį ir apdulkintu viduryje esančius mažesnius dvilyčius žiedelius.
Vaisiai prinoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Prinokęs vaisius yra raudonas, apvalios spalvos, 7-12 mm skersmens, viduje yra plokščias kaulavaisis. Uogos yra valgomos ir turi specifinį skonį sultinga, rūgšti, karstelėjusio skonio, o šiek tiek pašalusios jos lieka jau ne tokios karčios, atsparios šalčiams, pašalusios nenukrenta, o tik jas gali nurinkti paukščiai.
Sėklos daigios 2 metus, dauginti galima sėklomis ir daigais, kartais padeda ir paukščiai, augalas išgyvena iki 50 metų.
Paplitimas: Nuolatiniam auginimui putiną geriausiai sodinti į gerai patręštomis organinėmis trąšomis duobes, kur daugiau saulės ir drėgmės. Dažniausiai iš vieno krūmo gaunama 20-25 kg derliaus. Mėgsta drėgnas, humusingas, gerai saulės apšviestas vietas
Vaistinė žaliava: Vaistinei žaliavai tinka putinų lapai, žievė ir vaisiai.
Žievė nuimama anksti pavasarį – balandžio mėnesį dar nespėjus išsiskleisti lapams arba rudenį dar nepradėjus jiems kristi. Žievę lupti juostelėmis 10 – 20 cm ilgio, 1,5 mm storio, be medienos likučio. Gerai išdžiūvusi žievė susisukęs, kartokas, silpno kvapo, iš vidaus gelsvos spalvos, iš išorės rausvai pilkas vamzdelis. Džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje, o džiovintą supakuoti į sausus popierinius maišelius, suvartoti per 4 metus.
Uogos renkamos rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Geriausiai rinkti jau po pirmos šalnos tada nebus tokios karčios. Galima naudoti šviežias arba džiovintas. Džiovintos turi karčiai rūgščios, tamsiai raudonos spalvos. Surinktos uogos turi būti nepažeistos (be paukščių įdrėskimų). Išdžiovintos uogos susiraukšlėja, specifinio kvapo, karčiai rūgščios. Džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje, o džiovintą supakuoti į sausus popierinius maišelius, suvartoti per 1 metus.
Lapai renkami vasarą, kol dar žali, tinka naudoti žali ir džiovinti. Džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje.
Veikliosios medžiagos: Uogose daug cukrų, organinių rūgščių, rauginių medžiagų, vitamino C, vitamino P, karotino, sėklose- riebalinis aliejus. Žievėje yra glikozido viburnino, rauginių medžiagų, vitaminų C ir K, triterpeninių saponinų, flavonoidai, saponinai, askorbininė rūgštis, dervos, karotinas, raugai,
Gydomasis poveikis: Putino uogų nuovirą su medumi rekomenduojama gerti sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa, viduriuojant, sergant kolitu, esant vidiniam kraujavimui, bėgant kraujui iš nosies, kosint ar peršalus. Organinės rūgštys didina skrandžio sulčių rūgštingumą. Uogos veikia tonizuojančiai, stiprina širdį, skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina sutrikusį širdies darbą, jas naudinga naudoti nuo neurozės, hipertonijos, kraujagyslių spazmų. Daug vitaminų turinti arbata stiprina ir ramina nervinę sistemą, skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina cukraus kiekį kraujyje, galima vartoti nuo viršutinių kvėpavimo takų, kepenų ligų, plaučių uždegimo, geltos. Uogas galima pasitelkti į pagalbą atstatant išsekusį organizmą, trūkstant vitaminų. Praskiestomis sultimis, kaip dezinfekuojamąja priemone, plaunamos pūlinės žaizdos. Šviežiomis sultimis valoma veido oda, gydomi spuogai.
Žiedų nuoviras skatina virškinimą, malšina žarnų dieglius ir spazmus, mažina viduriavimą, gerina atsikosėjimą, skatina prakaitavimą.
Lapai naudojami kiek mažiau, daugiausiai tik skatinant šlapimo išsiskyrimui ir laisvinti viduriams.
Žievės nuoviras naudojamas kraujuojant gimdai, didina gimdos raumenų tonusą. Žievė dar naudojama mažinti karščiavimui, esant gleivinės uždegimui skalaujama burna, gydo parodontozę. Nuoviras pasižymi sutraukiančiomis ir atpalaiduojančiomis savybėmis todėl galima naudoti esant skausmingoms mėnesinėms, šalinant gimdos spazmus po gimdymo taip pat gydant astmą ir hemarojų. Putino žievės nuoviras sutraukia kraujagysles, didina skrandžio sulčių rūgštingumą, gerina virškinimą bei skatina šlapimo išsiskyrimą.
Kontraindikacijos:
- Nepilnai prinokusios uogos lengvai nuodingos.
- Sunaudojus didesnį uogų kiekį gali pasireikšti pykinimas bei viduriavimas.
Įdomu:
- Putino uogų sultyse yra želatinos.