Paprastoji gervuogė
Paprastoji gervuogė, tai daugiameti krūmas užaugantis iki 130 centimetrų aukščio. Stiebai medėjantys, gulsti, o kartais įsikabina ir į kitus augalus. Lapai dažniausiai būna trilapiai, o žiedai dideli baltos spalvos. Vaisiai, tai smulkūs kaulavaisiai sudarantys vaisyną. Iš kaulavaisių sudarytas vaisius vadinamas uoga. Sunokę vaisiai yra juodos spalvos. Žydėjimas nuo birželio iki rudens, vaisius nokina nuo rugpjūčio iki spalio.
Paplitimas: Paplitusios visoje Lietuvoje, mėgsta upių ir ežerų pakrantes, krūmynus, pamiškes, pakalnes, šlaitus, dažnai aptinkamo dideliuose sąžalynuose. Mėgsta derlingą ir šarmingą dirvožemį, arba neutralų vandeniui laidų, bet drėgną dirvožemį.
Vaistinė žaliava: Vaistinei žaliavai dažniausiai naudojami lapai, stiebai ir prisirpę vaisiai, naudojamos ir šaknys, bet kiek rečiau. Surinktą žaliavą plonai paskleistir ir džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, 50-60°C temperatūroje. Gerai apdorota žaliava tinkama naudoti trejus metus.
Veikliosios medžiagos: Gervuogių uogose aptinkama cukraus (sacharozė, gliukozė ir fruktozė), organinių rūgščių (salicilo, vyno, citrinos, obuolių), rauginių medžiagų. Šio augalo uogose gausu vitamino C, B grupės vitaminų, karotino. Gervuogių uogos turi daugiausiai kalcio iš visų uogų, jo norma viršija du kartus. Lapuose aptinkama flavonoidų, rauginių medžiagų, fitoncidų, mineralinių, organinių rūgščių.
Gydomasis poveikis: Gervuogių uogos ir lapai dažniausiai žinomos kaip karščiavimą, prakaitavimą skatinantis ir peršalimą mažinantis vaistas, tinka vartoti esant šlapimo takų uždegimui. Stiprina nusilpusį organizmą, stiprina nervinę sistemą ypatingai klimakso neurozės metu. Padeda reguliuoti žarnyno veiklą, prisirpusios uogos skatina žarnyno peristaltiką, o neprisirpusios kietina vidurius. Gervuogių reikėtų nepamiršti sergant hipertonija, cukriniu diabetu, skleroze, esant gerklės uždegimui ar anginai. Ilgiau vartojant gervuogių arbatą pagerėja cukriniu diabetu sergančių ligonių medžiagų apykaita ir apetitas. Gervuogių lapų arbata veikia baktericidiškai, todėl naudinga ją gerti sergant virškinamojo trakto ligomis arba dizenterija. Lapų nuoviras tinka burnos skalavimui, gydyti egzemai, opoms, stabdo viduriavimą. Kompresais gydomos odos ligos.
Kontraindikacijos:
Augalo lapuose yra taninų, todėl gervuogių turėtų vengti jautrų skrandį turintys žmonės ir tie, kurie skundžiasi virškinimo organų susirgimais. Arba norint išvengti organizmo sudirgimo arbatą gerti kartu su maistu. Gervuogių turėtų vengti nėščiosios ir maitinančios.