Paprastasis raudonėlis
Paprastasis raudonėlis (lot. Origanum vulgare)
Paprastasis raudonėlis – Origanum vulgare L. priklausantis notreliniai (Lūpažiedžiai) – Lamiaceae Lindl. Šeimai, arba dar kitaip vadinamas šunmėtė raudelė, raudondėlės,kalnašvita, raudonėlė. Tai daugiametis augalas apie 50 cm. aukščio, stiebas beveik apvalus, šakotas, rausvos spalvos, šakotas, padengtas plaukeliais, status. Augalo lapai pailgai kiaušiniški, priešiniai, kotuoti, smulkiai dantyti. Žiedai išsidėstę stiebo viršūnėje, mažomis šakelėmis, smulkūs rausvai violetinės spalvos. Žydėjimas birželio-rugpjūčio mėnesiais, vaisius – riešutėlis.
Paplitimas: Paprastasis raudonėlis gan retas augalas Lietuvoje, mėgstantis saulėtas, sausas derlingas vietas. Dažniausiai sutinkamas šlaituose, miško aikštelėse, pamiškėse. Tai ne tik dekoratyvus, prieskoninis, bet ir medingas ir vaistinis augalas.
Vaistinė žaliava: Vaistažolė renkama jos žydėjimo metu birželio – liepos mėnesiais, nupjaunamos stiebų viršūnės apie 20 – 30 cm ilgio. Sudžiovintas raudonėlis yra aromatingas, bei gali būti kartoko, sutraukiančio skonio.
Veikliosios medžiagos: Vaistažolėje yra rauginių medžiagų, vitamino C, 1,2 % eterinio aliejaus (karvakrolis, timolis, linalolis) ir flavonoidų
Gydomasis poveikis: Raudonėlis naudojamas gydyti nervų sistemos sutrikimams, skatinti prakaitavimui, skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, gerina atsikosėjimą, mažina priešuždegiminius skausmus. Žadina apetitą, reguliuoja virškinimo trakto veiklą (vidurių pūtimas, užkietėję viduriai), bei mėnesinių ciklą, šalina vėmimą ir pykinimą. Puikiai pasiteisina, kaip antiseptinė priemonė gydant pabėrimus ar kompresai sąnariams, gerklės skalavimui.
Kontraindikacijos:
- Nevartoti nėštumo metu.
Šalutinis poveikiai:
- Vartojant stiprią raudonėlių arbata gali sumažinti vyrų potenciją.