Vaistinė melisa
Vaistinė melisa – Melissa officinalis L.
Priklausanti notreliniai (Lūpažiedžiai) –Lamiaceae Lindl šeimai. Nuo 30cm iki 80 cm aukščio, daugiametis, medingas, bei vaistinis augalas. Vienoje vietoje augti gali ne ilgiau kaip trejus metus. Žydi liepos – rūgpjūčio mėnesiais, vaisius riešutėlis, primena citrinos kvapą. Žiedai balti arba rausvi, viršutiniuose lapuose. Lapai apvalainiai, karpyti, šiek tiek pūkuoti. Stiebas šakotas, padengtas pūkeliais, keturbriaunis. Vaistinė melisa daugiau paplitusi yra Pietų ir Pietryčių Europoje, Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje ji auga tik daržuose arba soduose, tik ten, kur pasodinama. Geriausiai auga saulėtose, drėgnose ir nuo vėjo apsaugotose vietose.
Vaistinė žaliava. Renkami melisos lapai dar prieš žydėjimą liepos mėnesį. Pakartotinai dar galima melisą rinkti džiovinimui rugsėjo mėnesį. Patartina džiovinti gerai vėdinamose patalpose, plačiai išskleisti, kad lapeliai nesusispaustų ir nepajuoduotų. Gerai išdžiovintas augalas yra žalios spalvos, šiek tiek kartoko, bet malonaus skonio ir kvapo. Suvartoti per vienerius metus.
Veikliosios medžiagos. Lapuose aptinkama askorbo rūgšties, eterinio aliejaus (citralis, citronelalis, linalolis, geraniolis), rauginių medžiagų, karotino, flavonoidų, organinių rūgščių.
Gydomasis poveikis. Dažniausiai melisos naudojamos, esant nerviniam dirglumui, nemigai, mažinti galvos skausmą, praplečia kraujagysles, mažina padidėjusį kraujospūdį. Taip pat šis augalas slopina pykinimą ir vėmimą (tinka nėščiosioms), atpalaiduoja žarnyno spazmus, padeda pašalinti virškinimo sutrikimus. Galima skalauti burnos ertmę skaudant dantims ar esant dantų uždegimui. Eterinis aliejus naudojamas pajutus stiprius skausmus širdie plote, skatinti prakaitavimui, bei mėnesinėms normalizuoti. Išoriškai tinka naudoti kompresus sunkiai gyjančioms žaizdoms, bei sąnarių ligoms.
Kitur panaudojama. Eterinis aliejus naudojamas parfumerijoje. Privilioti bitėms, tereikia tik šviežiai nuskinta žole įtrinti avilius. Kadangi vaistinė melisa yra medingas augalas, tai ir iš jo galima gauti nemažai gaiviai kvepiančio medaus. Melisa dar naudojama ir kulinarijoje pagardinti padažui ar sriubai.