Paprastoji jonažolė (lot. Hypericum perforatum L.)
Tai daugiameti 30 – 80 cm. aukščio augalas žydintis birželio-rugpjūčio mėnesiais. Lapai trumpakočiai, pailgi, žalios spalvos, išsidėstę per visą stiebą, lygiakraščiai, su daug taškelių, kurie persišviečia (eterinio aliejaus liaukios). Lapai ir stieba pliki. Žydi geltonais žiedais, kurie susitelkę viršūnėje, nužydėję subrandina vaisių panašų į dėžutę. Atspari temperatūros svyravimams, todėl žydi visą vasarą.
Paplitimas: Plačiai paplitusi visoje Lietuvoje. Labiausiai mėgsta augti ten, kur sausiau ir daugiau saulės, patinka kalkingi dirvožemiai. Dažnai galima sutikti miške, pamiškėse, šlaituose, pievose.
Vaistinė žaliava: Vaistažolė renkama jai pradėjus žydėti apie 20 – 30 cm. ilgio viršūnės su žiedais. Nuskintą žaliavą nieko nelaukus reikia nešti džiovinti į gerai vėdinamą patalpą, kad nepradėtų joduoti ir nebūtų tiesioginių saulės spindulių. Sudžiovinta žolė lieka žalsvos spalvos, balzamo kvapo, kartoko sutraukiančio skonio. Geriausiai suvartoti per du metus.
Veikliosios medžiagos: Jonažolėje yra medžiagų, kurios skatina kapiliarinę kraujotaką, slopina postinaptinius serotonino receptorius (pseudohipericinas, izohipericinas, hipericinas). Taip pat šios veikliosios medžiagos turi įtakos pūslelinei, Epšteino Baro, A ir B gripo, Epšteino Baro, citomegalo ir hepatito C ir ŽIV virusus. Šioje vaistažolėje yra rauginių medžiagų, priešuždegimiškai veikiančių flavonoidų, dervų, eterinio aliejaus, vitamino C, karotino. Eteriniai aliejai esantys jonažolėje veikia kaip antivirusiniai, priešbakteriniai vaistai. Yra ir taninų, kurie irgi veikia kaip dezinfektantas ir sutraukia sunkiai gyjančias žaizdas.
Gydomasis poveikis: Ši vaistažolė labiausiai pasižymi kaip antiseptinis vaistas, kuris gydo sunkiai gyjančias žaizdžas, kuris skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą. Gydomos ir kitos ligos tokios kaip hepatitas, skrandžio opos, dvylikapirštės žarnos opaligė, hemorojus, stabdo kraujavimą, skatina skysčių išsiskyrimą, gerina kraujotaką. Tinka ir išoriniam naudojimui, jonažolės aliejumi galima patepti nudegimu, sunkiai gyjančias žaizdas, stomatitą.
Kontraindikacijos:
- Nevartoti esant aukštam kraujo spaudimui.
- Nevartoti esant vidurių užkietėjimui.
- Nevartoti nėštumo metu, gali sukelti persileidimą.
- Nevartoti maitinančioms, nes mažina prolaktino gaminimasi, mažina pieno kiekį.
- Nevartoti kartu su vaistais – digoksinu, ciklosporinu, teofilinu, kontraceptiniais vaistais, antidepresantais, MAO inhibitoriais.
- Nevartoti esant sunkiai depresijai.
- Nevartoti po organų persodinimo operacijų ar taikant imunosupresinį gydymą.
Pašalinis poveikis:
- Miego sutrikimai.
- Virškinimo trakto sudirginimo reiškiniai.
- Odos niežulys.
- Galvos svaigimas, galvos skausmai.
- Alergijos.
- Vidurių užkietėjimas.