Pavasarinė raktažolė
Pavasarinė raktažolė (lot. Primula veris)
Daugiametis 20-40 cm. aukščio augalas turintis daug liaudiškų pavadinimų susijusių su raktu. Dažniausiai girdimi yra šie: Jurgio raktai, rakteliai, Švento Petro raktai, dangaus rakteliai ir kt. Augalo lapai šviesiai žalios spalvos, šiek tiek raukšlėti su ilgu lapkočiu. Žiedai ryškiai geltonos spalvos, įsikūrę ilgų žiedstiebių viršūnėje po 5-20, primena raktų ryšulėlį. Žydėjimo laikas yra nuo balandžio pabaigos iki birželio pradžios, žiedai kvapnūs.
Paplitimas: Dažniausiai pavasarinę raktažolę galima išvysti neutralios ar šarminės reakcijos priemolio arba molio dirvožemiuose. Taip pat auga ir sausesnėse pievose, pamiškėse, šlaituose, kartais ir lapuočių miškuose, kur yra šviesiau sausiau. Išvesta daug veislių, kurios puošia ir darželiuose, aptinkama visoje Lietuvoje, dekoratyvus augalas.
Vaistinė žaliava: Vaistinei žaliavai renkami šakniastiebiai, lapai ir žiedai. Lapus ir žiedus reikia nuskinti pavasarį vos tik jiems pradėjus žydėti. Šakniastiebius ir šaknis rinkti rudenį arba ankstyvą pavasarį. Džiovinti plonai paskleidus, gerai vėdinamoje patalpoje.
Gydomasis poveikis: Šios vaistažolės lapuose pakankamai gausu vitaminų A ir C, nes rekomenduotina paros dozė yra vos šeši lapeliai. Taip pat galima vartoti šį vaistinį augalą norint paskatinti virškinimo liukų sekreciją, gerinti apetitą, skatina tulžies išsiskyrimą, gerina sutrikusį virškinimą. Tinka kaip antiseptinė priemonė, lengvai anestezuoja. Nuo senų laikų šis augalas vartojamas inhaliacijoms, gydyti bronchitui, sergant peršalimo ligomis, kvėpavimo ligomis, mažina karščiavimą, nuramina centrinę nervų sistemą. Malšina dantenų skausmus, šalina nemalonų burnos kvapą. Iš paprastųjų raktažolių gaminami ir homeopatiniai vaistai.
Kontraindikacijos:
- Patariama paprastųjų raktažolių užpilų, lapų nevarto nėščiosioms.
- Asmenims kurie vartoja kraujo krešėjimą mažinančius vaistus (šie augalai skystina kraują).
- Turintiems padidintą jautrumą aspirinui.
- Alergiškiems žiedadulkėms.