Rausvažiedė ežiuolė
Echinacea purpurea (L)
Daugiametė gana aukšta vaistažolė, kilusi iš Šiaurės Amerikos prerijų. Lietuvoje auginama kaip dekoratyvinis ir vaistinis augalas.
Žaliava: Gydymo tikslams naudojama žolė ir šaknys. Žolė pjaunama pačio žydėjimo laikotarpiu (liepą-rugpjųtį) paliekant pamatinius lapus. Šaknys yra kasamos spalio arba balandžio pradžioje. Laikomi kaip lapai vertingųjų savybių nepraranda ketverius metus.
Veikliosios medžiagos: Jose gausu alkilamidų, polisacharidų, baltymų, polifenolių, kavos rūgšties junginių, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, molibdeno, cinko, mangano ir kt.
Gydomasis poveikis: Vaistažolės preparatai stiprina imunitetą, malšina uždegimą, greitina gijimo procesą, pasižymi antibakterinėmis savybėmis, ežiuolių preparatai puiki profilaktika nuo peršalimo ligų taip pat sustiprina vaistų poveikį. Saugus vartoti vaikams, tačiau preparatą patariama vartoti ne ilgiau kaip 2 – 3 savaites. Taip pat vaistažolės preparatai vartojami gripo profilaktikai, cistitui, nefritui, prostatitui , prostatos išvešėjimui gydyti, Stimuliuojamai veikia CNS, didina vyrų potenciją. Ežiuolių preparatai vartojami kaip pagalbinis vaistas gydant onkologines ligas. Dermatologijoje ežiuolės preparatai nėra svetimi, efektyviai naudojama gydant egzemą, žvynelinę, ginekologijoje – kiaušintakio ir kiaušidžių uždegimus. Preparato kompresais gydomos votys, pūlingos žaizdos ir opos; mažina skausmą bei skatina spartesnį žaizdų gijimą.
Kontraindikacijos: Negalima ežiuolių preparatų vartoti nėštumo metu, sergant tuberkulioze, išsėtine skleroze, leukoze, AIDS
Galimas šalutinis poveikis: Perdozavus preparato galimas pykinimas, galvos svaigimas. Prieš pradedant gydytis ežiuolių preparatais rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.