Baltažiedė notrelė
Baltažiedė notrelė (lotyniškai Lamium album)
Priklauso notrelinių augalų šeimai. Daugiametė, užauganti apie 30 – 60 centimetrų. Žydėjimo laikas gegužės–spalio mėnesiai. Baltažiedės notrelės stiebas daugiabriaunis, tiesus, gali pasitaikyti ir šakotas, pasidengęs švelniais pūkeliais. Lapai ovalo formos, panašūs į kiaušinį, karpytais krašteliais, gali būti padengti plonais ir švelniais plaukeliais. Žiedai šiek tiek gelsvi arba balti susibūrę viršūnėse ant viršutinių lapų.
Paplitimas: Vaistažolė augimo vietai neišranki, todėl plačiai paplitusi visoje Lietuvoje. Puikiai auga pakelėse, pakrūmėse, darželiuose, pamiškėse, soduose.
Vaistinė žaliava: Žiedai- pagrindinė vaistinė žaliava, kurią reikėtų rinkti. Žinoma, galima rinkti ir džiovinti ne tik žiedus, o ir visą augalą. Geriausiai juos rinkti pradėjus tik žydėti ir giedrą nelietingą dieną. Žiedus reikia rinkti švelniai juos nubraukiant, nesuspaudžiant. Surinktus žiedus plonai paskleisti ir džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje. Sudžiovinta vaistažolė lieka trapi, stipriau suspaudus pradeda trupėti, o žiedai silpnai ir saldžiai pakvimpa.
Veikliosios medžiagos: Baltažiedėje notrelėje gausu kaulams stiprinti kalcio, magnio, kalio, fosforo. Gausu organizmui ir kraujui stiprinti geležies. Vaistažolėje daug vitaminų C ir B, karotino.
Gydomasis poveikis: Baltažiedės notrelė labai vertinga moterims kurios skundžiasi gausiomis menstruacijomis arba tiems kas skundžiasi kraujavimu iš hemarojinių mazgų – stabdo kraujavimą ir sutraukia kraujagysles. Gerina širdies ir kraujagyslių veiklą. Veikia kaip antiseptikas, tad valo ir gydo kraujuojančias žaizdas. Mažina skardžio skausmus, šalina virškinimo sutrikimus. Šia vaistažole galima pasikliauti atsiradus prostatos sutrikimams ar mažinti pakilusiai kūno temperatūrai. Puikus priešas nemigai, kovoja su dermatologinėmis problemomis.
Kontraindikacijos:
- Nepatariama vartoti esant mažam kraujo spaudimui.