Vaistinė medetka
Vaistinė medetka – Calendula officinalis L.
Priskiriamas astrinių (graižažiedžių) – asteraceae (compositae) šeimai.
Šis augalas yra vienmetis maždaug 20-50 cm aukščio. Augalo žiedynai pasižymi geltona arba orandžine spalva. Kilmė tiksliai neaiški, tačiau spėjama, kad augalo tėvynė – Pietų Europa. Šis vaistinis augalas auginamas visuose žemynuose.
Žaliava:
Gydomosiomis savybėmis pasižymi medetkų žiedai, kitaip dar vadinami graižiais. Žiedynai skinami tik augalui pradėjus žydėti kas keletą dienų nuo birželio iki rudens. Žiedus būtina išdžiovinti gerai vėdinamose ir atokesnėse vietose nuo saulės. Išdžiūvę graižiai pasižymi maloniu kvapu, orandžine spalva bei kartoku skoniu. Laikomi tinkomėmis sąlygomis vaistinį augalą galima išlaikyti vienerius metus.
Veikliosios medžiagos:
Graižiuose ypač gausu eterinio aliejaus, kuriame yra polisacharidų (galaktantų – pasižymintys imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis) ir kt. Pagrindinės veikliosios medžiagos yra karotinoidai, vitaminai ir flavonoidai.
Iš medetkų preparatų gaminamos arbatos, trauktinės, tepalai, pleistrai.
Gydomasis poveikis:
Vaistažolė pasižymi uždegimą mažinančiu, antibakteriniu (veikia stafilokokus ir streptokokus), žaizdas gydančius, prakaitavimą ir šlapimą varančiu, sutraukiamuoju, spazmolitiniu ir raminamuoju poveikiu. Medetkų preparatai efektyvūs apsinuodijus, viduriuojant, gerina apetitą ir miegą, ramina centrinę nervų sistemą, mažina arterinį kraujospūdį, reguliuoja širdies veiklą.
Medetkų trauktine tepamos žaizdos, opos, nudegimai, inkštirai ir spuogai, kitos odos ligos. Jų tepalas, pleistras vartojamas karpoms, nuospaudoms naikinti, pūliuojančioms žaizdoms gydyti.
Medetkų žiedynų yra vaistažolių mišiniuose kepenų, inkstų ligoms, hemorojui gydyti.
Vaistažolės pat vartojamos ir kulinarijoje, jomis aromatizuojamas ir dažomas sviestas, ledai, tešla bei sūris. Medetkų žiedais gardinamos salotos.