Paprastoji kraujažolė
Achillea millefolium L
Priskiriama Astrinių ( Graižažiedžių) – Asteraceae (Compositae) šeimai. Tai daugiametės vidutinio aukščio vaistažolės. Žiedai gali būti balti, rožiniai, gelsvi bei melsvi. Yra paplitusi vidutinio klimato Europoje ir Azijoje. Lietuvoje šį augalą galime rasti pamiškėse, sausose pievose, pakelėse.
Žaliava: Gydymui vartojami tiek kraujažolių žiedai tiek ir žolė. Žiedynus ir žolę reiktų rinkti prieš augalui visiškai pražystant. Žolė tinka naudoti dvejus, o žiedynai penkerius metus.
Veikliosios medžiagos: Paprastojoje kraujažolėje yra flavonoidų, eterinio aliejaus, organinių rūgščių, vitaminų C, K, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio,geležies, molibdeno, vario, cinko, seleno) ir kt.
Gydomasis poveikis: Nuo senų laikų kraujažolės buvo žinomos kaip kraujavimą stabdančios vaistažolės. Taip pat pasižymi spazmolitiniu, antibakteriniu, antialerginiu, žaizdas gydančiu ir uždegimą mažinančiu poveikiu. Skatina tulžies išsiskyrimą, gimdos susitraukimą. Kraujažolių preparatais gydomos skrandžio ir žarnyno ligos, stabdomas kraujavimas iš nosies, gimdos, plaučių. taip pat jomis gydomi pilvo skausmai, viduriavimas, hemorojus, peršalimo ligos, galvos skausmai.
Gydymo tikslams vartojamos kraujažolių užpilas, nuoviras, sultys, trauktinė. Kraujažolės taip pat naudojamos alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų gamyboje bei kulinarijoje.
Kontraindikacijos: Nerekomenduojama kraujažolių preparatus vartoti nėštumo metu bei padidėjus kraujo krešumui.